Crewe LHPL 2021-22 Sponsored by Zen Financial Services

Divisions
Division One Matches Table
Division Two Matches Table
Division Three Matches Table
Division Four Matches Table
Matches and Results
05/09/2021
2019-20 Merits - finals
at Dishers from 7.30pm
12/09/2021
Team KO - prelims
19/09/2021
League week 1
26/09/2021
League week 2
03/10/2021
League week 3
10/10/2021
League week 4
14/10/2021
Player reg & KOs
at Off The Rails from 8pm
17/10/2021
League week 5
24/10/2021
League week 6
31/10/2021
Team KO - last 16
31/10/2021
Sub KO - prelims
07/11/2021
Sub KO - last 16
14/11/2021
Team KO - quarters
21/11/2021
Sub KO - quarters
28/11/2021
League week 7
05/12/2021
League week 8
12/12/2021
League week 9
19/12/2021
Christmas break
26/12/2021
Christmas break
02/01/2022
New Year's break
09/01/2022
League week 10
final week for divs 2 & 4
16/01/2022
League week 11
23/01/2022
League week 12
30/01/2022
League week 13
06/02/2022
League week 14
13/02/2022
League play-offs
see above
19/02/2022
Doubles KO - finals
at Off The Rails from 7.30pm
20/02/2022
Sub KO - finals
at Off The Rails from 7.30pm
26/02/2022
Singles KO - finals
at Dishers from 7.30pm
27/02/2022
Team KO - finals
at Dishers from 7.30pm
10/03/2022
League AGM
at Off The Rails at 8.30pm
13/03/2022
Merits - finals
at Off The Rails from 7.30pm
20/03/2022
Summer 22 - League week 1
     
2022 MERITS FINALS
THE MALC BROADFIELD MEMORIAL TROPHY

Winter 2021/2022

Sunday the 13th of March 2022
at Off The Rails


Quarter-finals

Phil Malam Off The Rails E 3-0 Dan Croft Oddies
Sean Bartley Dishers A 1-3 Dave Probin Oddies
Mark Blackham Off The Rails Ex 2-3 Tim Egerton Off The Rails E
Colin Bennett White Lion A 3-1 Karl Robinson Dishers D

Semi-finals

Phil Malam 3-1 Colin Bennett
Dave Probin 3-1 Tim Egerton

Final

Phil Malam 1-4 Dave Probin

CONGRATULATIONS TO DAVE PROBIN ON WINNING HIS FIRST MAJOR CLHPL TITLE
TEAM KO
TEAM KO

Finals Night

Sunday the 27th of February 2022
at Dishers

Semi-finals

Off The Rails E 4-2 Dishers Reds
Oddies 4-3 Broughton

Final

Off The Rails 2 Oddies 4
SINGLES KO
THE TIM LINDOP MEMORIAL TROPHY

Finals Night

Saturday the 26th of February 2022
at Dishers

Semi-finals

Andy Moore Off The Rails E 0-3 Stu Gregory Off The Rails E
Dave Walker Dishers Reds 1-3 Lee Williams Dishers Reds

Final

Stu Gregory Off The Rails E 4-1 Lee Williams Dishers Reds
SUBSIDIARY KO
SUBSIDIARY KO

Finals Night

Sunday the 20th of February 2022
at Off The Rails

Semi-finals

Earl of Chester 4-0 Dishers Kings
Knights Grange 4-3 Imperial

Final

Earl of Chester 2 Knights Grange 4
DOUBLES KO
THE PETE BARTLEY MEMORIAL TROPHY

Finals Night

Saturday the 19th of February 2022
at Off The Rails

Semi-finals

A.Scragg/T.Dawson Crafty Beggar w/o B.Ledwards/J.Entwistle Oddies
L.Cronin/R.Stockton Broughton 3-2 P.Maskery/D.Leslie Dishers A

Final

L.Cronin/R.Stockton Broughton 3-0 A.Scragg/T.Dawson Crafty Beggar
PLAY-OFF RESULTS
PLAY-OFFS

Division Two

Imperial 1-4 Off The Rails C
at Dishers
OTRs win play-off


Division Three

White Lion B 4-3 Dishers D
White Lion B 4-1 Off The Rails B
Dishers D s-s Off The Rails B
at OTRs
Lion B win play-off


Division Four

Crafty Beggar 3-4 Princes Feathers
at Dishers
Feathers win play-off
SINGLES KO RESULTS
THE TIM LINDOP MEMORIAL TROPHY

Quarter-finals

A.Moore 07415169791 OTR E 3-1 D.Jennings 07912505966 Dishers Reds
L.Mellor 07826105493 OTR E 0-3 Stu Gregory 07827323749 OTR E
D.Walker 07455924535 Dishers Reds 3-2 S.Malam 07507066708 Dishers Reds
L.Williams 07746301209 Dishers Reds 3-0 P.Malam 07717391293 OTR E

Last 16

I.Affleck 07810898638 OTR B 0-3 D.Walker 07455924535 Dishers Reds
T.Millington 07488229138 Knights Grange 1-3 P.Malam 07717391293 OTR E
J.Neyland 07891547718 Mals 1-3 L.Mellor 07826105493 OTR E
D.Leslie 07516481602 Dishers A 2-3 D.Jennings 07912505966 Dishers Reds
Stu Gregory 07827323749 OTR E 3-2 C.Arrowsmith 07889880301 Broughton
D.Watts 07856407703 Dishers A 1-3 A.Moore 07415169791 OTR E
G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester 1-3 L.Williams 07746301209 Dishers Reds
K.Malam 07717391293 OTR E 1-3 S.Malam 07507066708 Dishers Reds

Last 32

C.Arrowsmith 07889880301 Broughton w-o D.Probin 07874642616 Oddies
T.Roberts 07931995307 OTR E 2-3 P.Malam 07717391293 OTR E
G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester 3-0 S.Crawley 07988838842 OTR E
S.Malam 07507066708 Dishers Reds 3-1 A.Hickton 07958640769 Dishers Kings
K.Bedson 07496090760 Oddies 2-3 A.Moore 07415169791 OTR E
M.Preece 07854156212 Dishers Reds 0-3 L.Williams 07746301209 Dishers Reds
J.Entwistle 07724383895 Oddies 1-3 J.Neyland 07891547718 Mals
I.Affleck 07810898638 OTR B w-o C.Bennett 07872931113 White Lion A
R.Smith 07968072748 Hawk o-w D.Leslie 07156481602 Dishers A
S.Abbott 07896743261 Dishers Kings 0-3 Stu Gregory 07827323749 OTR E
L.Mellor 07826105493 OTR E 3-1 B.Ledwards 07701060205 Oddies
D.Jennings 07912505966 Dishers Reds 3-2 J.Watts 07576506102 Dishers A
D.Watts 07856407703 Dishers A 3-0 S.Nadin 07812127862 Knights Grange
K.Malam 07717391293 OTR E 3-1 L.Cronin 07842830510 Broughton
S.Bartley 07956415134 Dishers A 0-3 D.Walker 07455924535 Dishers Reds
T.Millington 07488229138 Knights Grange 3-1 J.Perry 07495013319 White Lion B

Last 64

D.Preece 07887553735 Dishers Kings o-w K.Bedson 07496090760 Oddies
S.Brinsden 07989078657 OTR M 1-3 J.Neyland 07891547718 Mals
L.Mellor 07826105493 OTR E 3-0 S.Woodbridge 07453566486 OTR M
I.Affleck 07810898638 OTR B 3-1 P.Webster 07717766795 Mals
K.Malam 07717391293 OTR E 3-2 A.Scragg 07367104731 Crafty Beggar
A.Faddes 07809761350 OTR M 1-3 R.Smith 07968072748 Hawk
M.Preece 07854156212 Dishers Reds w-o S.Cuthbert 07949769432 Dishers Kings
L.Herring 07907597927 Dishers Reds 1-3 L.Cronin 07842830510 Broughton
D.Jennings 07912505966 Dishers Reds 3-1 S.Millington 07799578370 Knights Grange
T.Egerton 07543543681 OTR B 2-3 S.Abbott 07896743261 Dishers Kings
J.Watts 07576506102 Dishers A 3-2 P.Derricutt 07377752132 White Lion B
P.Whittaker 07455179341 OTR C 2-3 T.Millington 07488229138 Knights Grange
S.Malam 07507066708 Dishers Reds 3-2 Scott Gregory OTR A
P.Malam 07717391293 OTR E 3-1 D.Capper 07497001053 Hawk
S.Mundy 07501534921 Knights Grange 0-3 B.Ledwards 07701060205 Oddies
J.Entwistle 07724383895 3-1 D.Worrall 07368392830 White Lion B
B.Bratherton 07425123966 OTR C 1-3 S.Bartley 07956415134 Dishers A
L.Broster 07704974365 Oddies 0-3 J.Perry 07495013319 White Lion B
D.Leslie 07156481602 Dishers A 3-0 S.Spencer 07523567843 Hawk
P.Dorricott 07534647153 OTR C 0-3 T.Roberts 07931995307 OTR E
M.Clarke 07564755087 OTR C 2-3 C.Arrowsmith 07889880301 Broughton
D.Probin 07874642616 Oddies 3-0 H.Sword 07854246698 Kings Arms
S.Nadin 07812127862 Knights Grange 3-0 C.Perry 07960680166 White Lion B
D.Walker 07455924535 Dishers Reds 3-1 R.Edwards 07729668563 Hawk
A.Moore 07415169791 OTR E 3-0 S.Sands 07469174912 Earl of Chester
S.Adamson 07312699519 Hawk 0-3 S.Crawley 07988838842 OTR E
B.Mingins 07469174912 Earl of Chester 1-3 G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester
C.Bennett 07872931113 White Lion A w-o P.Garlick 07917633001 Broughton
S.Almond 07711891907 Dishers Kings 1-3 A.Hickton 07958640769 Dishers Kings
Stu Gregory 07827323749 OTR E 3-0 J.Fairhurst 07375995459 Hawk
L.Williams 07746301209 Dishers Reds 3-1 R.Stockton 07411535000 Broughton
D.Watts 07856407703 Dishers A 3-2 A.Bostock 07746930983 White Lion A

Preliminary Round

S.Crawley 07988838842 OTR E 3-0 J.Warburton 07718989444 OTR C
M.Leinker 07522263152 Dishers Reds 1-3 J.Watts 07576506102 Dishers A
G.West OTR A 1-3 R.Stockton 07411535000 Broughton
P.Roberts OTR A 2-3 P.Dorricott 07534647153 OTR C
D.Bottomley 07716801679 OTR C 1-3 D.Worrall 07368392830 White Lion B
J.Entwistle 07724383895 Oddies 3-1 M.Greensmith 07469174912 Earl of Chester
D.Preece 07887553735 Dishers Kings w/o C.Baller 07742727183 OTR C
M.Preece 07854156212 Dishers Reds 3-2 K.Lloyd 07482721995 Dishers A
S.Woodbridge 07453566486 OTR M 3-1 A.Patrick 07586588786 OTR M

The other 55 players had a BYE to the last 64
DOUBLES KO RESULTS
THE PETE BARTLEY MEMORIAL TROPHY

Quarter-finals

B.Mingins/G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester 2-3 P.Maskery/D.Leslie 07832684351 Dishers A
R.Edwards/D.Capper 07729668563 Hawk o/w A.Scragg/T.Dawson 07367104731 Crafty Beggar
J.Entwistle/B.Ledwards 07701060205 Oddies 3-1 L.Mellor/K.Malam 07826105493 OTR E
A.Hickton/S.Almond 07958640769 Dishers Kings 1-3 L.Cronin/R.Stockton 07842830510 Broughton

Last 16

S.Adamson/S.Spencer 07312699519 Hawk o v w A.Hickton/S.Almond 07958640769 Dishers Kings
R.Edwards/D.Capper 07729668563 Hawk 3 v 1 S.Bartley/P.Malam 07956415134 Dishers
BYE v J.Entwistle/B.Ledwards 07701060205 Oddies
T.Roberts/Stu Gregory 07827323749 OTR E 2 v 3 L.Mellor/K.Malam 07826105493 OTR E
M.Greensmith/S.Sands 07469174912 Earl of Chester 1 v 3 B.Mingins/G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester
J.Watts/D.Wattts 07576506102 Dishers A 1 v 3 P.Maskery/D.Leslie 07832684351 Dishers A
A.Scragg/T.Dawson 07367104731 Crafty Beggar 3 v 2 S.Malam/D.Jennings 07912505966 Dishers Reds
A.Bostock/P.Doyle 07746930983 White Lion A 1 v 3 L.Cronin/R.Stockton 07642830510 Broughton

Last 32

A.Bostock/P.Doyle 07746930983 White Lion A 3-2 A.Moore/L.Herring 07415169791 OTR
S.Malam/D.Jennings 07912505966 Dishers Reds w/o C.Arrowsmith/S.Trembirth 07889880301 Broughton
C.Perry/J.Perry 07960680166 White Lion B 1-3 M.Greensmith/S.Sands 07469174912 Earl of Chester
J.Entwistle/B.Ledwards 07701060205 Oddies 3-1 P.Whittaker/M.Blackham 07455179341 OTR C
J.Warburton/M.Clarke 07564755087 OTR C 0-3 A.Scragg/T.Dawson 07367104731 Crafty Beggar
D.Preece/L.Roberts 07751865026 Dishers s-s B.Bratherton/C.Baller 07742727183 OTR C
Pete Malam/P.Roberts 07923134774 OTR A 0-3 S.Bartley/P.Malam 07956415134 Dishers
C.Hughes/S.Abbott 07889702581 Dishers Kings 1-3 J.Watts/D.Wattts 07576506102 Dishers A
J.Fairhurst/R.Smith 07375995459 Hawk 0-3 S.Adamson/S.Spencer 07312699519 Hawk
K.Lloyd/D.Leitch 07482721995 Dishers A 1-3 L.Cronin/R.Stockton 07642830510 Broughton
N.Towers/P.Byrne 07938480640 OTR A 2-3 L.Mellor/K.Malam 07826105493 OTR E
B.Mingins/G.Sinclair 07469174912 Earl of Chester 3-0 P.Derricutt/D.Worrall 07377752132 White Lion B
P.Maskery/D.Leslie 07832684351 Dishers A 3-1 S.Brinsden/S.Woodbridge 07989078657 OTR M
P.Webster/J.Neyland 07717766795 Mals 2-3 T.Roberts/Stu Gregory 07827323749 OTR E
J.Hughes/S.Cuthbert 07716308844 Dishers Kings 2-3 A.Hickton/S.Almond 07958640769 Dishers Kings
L.Broster/D.Croft 07704974365 Oddies 0-3 R.Edwards/D.Capper 07729668563 Hawk

Preliminary Round

S.Bartley/P.Malam 07956415134 Dishers 3-1 P.Dorricott/G.Wood 07534647153 OTR C
A.Moore/L.Herring 07415169791 OTR 3-2 L.Williams/M.Preece 07746301209 Dishers Reds
S.Millington/M.Long 07799578370 Knights Grange 2-3 A.Hickton/S.Almond 07958640769 Dishers Kings
S.Malam/D.Jennings 07912505966 Dishers Reds 3-1 D.Probin/K.Bedson 07874642616 Oddies
P.Garlick/C.Garlick 07917633001 Broughton o/w M.Greensmith/S.Sands 07469174912 Earl of Chester
J.Entwistle/B.Ledwards 07701060205 Oddies 3-0 I.Affleck/T.Egerton 07810898638 OTR B
TEAM KO RESULTS
SUBSIDIARY KO

Quarter-finals

Knights Grange 4-0 White Lion A
Off The Rails B 1-4 Earl of Chester
Imperial 4-1 Crafty Beggar
Dishers Kings 4-3 Princes Feathers

Last 16

Knights Grange w/o Kings Arms
White Lion A w/o Dishers GP
Crafty Beggar 4-1 Dishers A
Off The Rails B 4-1 Hawk
Maleficent Goats 3-4 Princes Feathers
Earl of Chester 4-2 White Lion B
Underwood 1-4 Dishers Kings
Imperial 4-1 Off The Rails A

Preliminary Round

White Lion B 4-1 Off The Rails M
Captain Webb A 3-4 Maleficent Goats

The other six Team KO prelim losers had a BYE to the last 16 of the Subsidairy KO
they were joined by the winners of the above two matches and the eight losers of the last 16


TEAM KO

Quarter-finals

Dishers 8ballers 1-4 Oddies
Off The Rails E 4-0 Dishers D
Dishers Reds 4-2 Off The Rails C
Off The Rails Ex 1-4 Broughton

Last 16

Imperial 1-4 Dishers D
Off The Rails Ex 4-1 Dishers Kings
Knights Grange 3-4 Oddies
Dishers 8ballers 4-0 Crafty Beggar
Broughton A 4-2 Earl of Chester
Hawk 0-4 Dishers Reds
Dishers A 2-4 Off The Rails E
Off The Rails C 4-? Off The Rails B

Preliminary Round

Off The Rails M 2 Dishers Kings 4
Underwood A 1 Dishers A 4
White Lion A 3 Oddies 4
Kings B 0 Broughton A 4
Dishers 8ballers 4 White Lion B 1
Dishers D 4 Captain Webb A 2
Dishers Reds 4 Dishers GP 0
Maleficent Goats 2 Off The Rails C 4
Knights Grange 4 Off The Rails A 0
Princes Feathers 2 Off The Rails E 4

All other teams had a BYE to the last 16

Prelim & last 16 losers compete in the Subsidiary KO
MERITS FINALS RESULTS
THE MALC BROADFIELD MEMORIAL TROPHY

Winter 2019-2020

Sunday the 5th of September 2021
at Dishers


Quarter-finals

Simon Trenbirth 3-1 Lee Walsh
Simon Malam 3-0 Lee Wood
Tim Egerton w/o DavePreece
Carl Arrowsmith 3-1 Gareth Wood

Semi-finals

Simon Trenbirth 3-0 Carl Arrowsmith
Simon Malam 3-1 Tim Egerton

Final

Simon Trenbirth 1-4 Simon Malam

Well done to all involved and a BIG thank you to the family of Malc Broadfield who were in attendance.
Malc's wife presented the inaugural Malc Broadfield Memorial Trophy to winner Simon Malam

RedsealSW version on 19/03/2022 at 17:39:05